Farnost Zábrdovice - logo


kostel

Farní webové stránky

Informační zdroje

Webové stránky jsou jedním z prostředků pro předávání informací ve farnosti. Spolupracují s farním časopisem, který je kromě své tištěné verze dostupné v kostele zde zveřejňován elektronicky. Zdroji pro obsah webu jsou ohlášky po mši svaté, zprávy ze zasedání farní rady, oznámení duchovního správce, příspěvky farníků, články z farního zpravodaje a podobně. Obsahově je tedy web dílem aktivních farníků.

Technické pozadí

Technická složka webu je v současnosti zajišťována amatérsky dobrovolným správcem. Je velmi vítána pomoc a spolupráce vás, návštěvníků. Příspěvky, návrhy, upozornění na chyby, nabídky spolupráce včetně technické pomoci jsou žádoucí. Zasílejte je přednostně na e-mail správce webmaster@zabrdovice.cz nebo využijte adresu farní kanceláře k dalšímu předání.

Za zpracování a uložení hypertextových dokumentů tvořících náš web odpovídá správce Jiří S., grafický návrh nové podoby stránek připravila Radka Sedláková.

Vývoj a úpravy

Podoba webu, kterou máte před sebou, je již třetí zcela odlišnou formou za několik posledních let.

Jak rostou objemy zveřejňovaných informací, počty i nároky návštěvníků, jejich estetické cítění a v neposlední řadě technické zkušenosti správce, vyvíjí se i náš web.

2004

První velkou událostí byl vznik stránek někdy v roce 2004. Přibližně od poloviny roku 2006 převzal jejich administraci současný správce.

2007

Zásadní proměnou byl vznik dynamických webových stránek využívajících jazyka PHP, kaskádových stylů CSS a validního kódu odpovídajícího standardům. Projevilo se to změnou vzhledu a podstatným zvýšením počtu položek v menu, tedy i větším počtem nabízených stran textu. To bylo na přelomu roku 2006-2007.

2009

Současná podoba webu začala vznikat na přelomu roku 2008-2009 a je první, která má za základ vzhledový návrh od profesionální grafičky-návrhářky Radky Sedlákové. Ta jej zpracovala bez nároku na honorář.

V témže roce došlo ke změně fotogalerie. Místo původního lokálního uložení fotografií na stejném hostitelském serveru, kde jsou zábrdovické stránky, bylo zvoleno bezplatné externí umístění na Picasawebu firmy Google. Možnost používat službu zdarma s sebou přinesla omezení prostoru pro fotky na 1 gigabyte.

2010

Počátkem roku 2010 byl změněn typ služby u fotogalerie z bezplatné na placenou. Výhodou je mnohem větší diskový prostor pro nové fotografie, kterých stále přibývá.

Koncem října prošly zábrdovické stránky úpravou v podobě změny kódování. Místo původního Windows-1250 se začalo používat univerzální a nejvíce perspektivní UTF-8, takzvané Unicode. Znamená to, že se změnily všechny HTML a PHP soubory tvořící naše stránky. Jsou jich řádově stovky. České znaky s diakritickými znaménky jsou nadále vyjádřeny jinými číselnými hodnotami než dříve. Vnější podoba zůstala beze změny. Návštěvník našich stránek by si úpravy kódování neměl všimnout.

2011

Změna hostingu
Během prvních týdnů roku 2011 se opakovaně projevovalo zpomalené načítání zábrdovických stránek do prohlížečů a v týdnu od 24.1.2011 se web stal prakticky nedostupný. Správce www.zabrdovice.cz se nejprve pokusil kontaktovat administrátory hostitelského serveru Networx a žádal je o pomoc při nápravě. Protože výzva zůstala bez odezvy, rozhodl se k radikálnímu kroku — změnit místo uložení souborů tvořících náš web. Večer 29.1. zakoupil hosting u společnosti WEDOS, změnil DNS záznamy odkazující na adresu serveru a přemístil obsah stránek do nového serveru v Hluboké nad Vltavou. Od neděle 30.1.2011 jsme se tímto způsobem rozloučili s hostingem Networx a náš web běží z nového místa.

Správu DNS záznamů domény zabrdovice.cz a elektronickou poštu této domény ponecháváme nadále u jiných subjektů, aby při případných administrativních nebo bezpečnostních problémech s Wedosem bylo snadné „zvednout kotvy“ a odplout k jinému poskytovateli.

2016

Zapnutí podpory protokolu IP verze 6

IPv6

Protože nový komunikační protokol IPv6 je v Internetu soustavně využíván již od roku 2012 a stále větší počet serverů i klientů s ním dokáže pracovat, nemůžeme zůstat pozadu ani my. Není na co čekat.

Neinformovaná většina uživatelů Internetu se tváří, že se starým protokolem IPv4 vystačíme až do konce světa, ale není tomu tak. Volné adresy IPv4 už došly, nyní se jen „vyškrabává dno prázdného hrnce“ a po troškách přidělují poslední zbytky. Jediný světadíl, který má ještě dost starých IPv4 adres, je Afrika. Jenže ta to nevytrhne. Nevím kolik uživatelů se kvůli připojení do Internetu hodlá v blízké budoucnosti přestěhovat do Afriky. Patříte mezi ně? Jestli ne, zkuste vedle starého IPv4 začít používat i nový protokol IPv6 a buďte tak připraveni na nástup Internetu věcí (IoT) a možná Internetu všeho (IoE).


Nový typ fotogalerie

Když se vše v světě mění ... ani naše galerie nemůže zůstat bez proměny. Milý Google se rozhodl, že skončí s fotogalerií Picasaweb. Tím nás poněkud vypekl a přinutil změnit způsob nahrávání, ukládání a prohlížení fotografií. Všechny naše fotky jsme totiž měli právě na Picasawebu. Pro nové umístění se pochopitelně musí upravit i náš web - jeho odkazy na nové úložiště.

Technická změna si od nás vyžádala provést průzkum možností, u jedné vybrané vyzkoušet kvalitu a použitelnost s naším webem a pak nahrát čekající série fotek. Omouváme se za asi dvouměsíční časovou přetržku v nahrávání novinek, kterou si úprava vyžádala.

Zvolili jsme nejméně bolestnou a časově náročnou změnu — využít opět úložiště Google, ale nový typ galerie a úložiště pro snímky, tzv. Fotky Google. Výsledek vidíte sami u několika horních řádků galerie s letopočtem 2016.Na začátek stránky   |  Validace:   XHTML 1.0
Římskokatolická farnost Brno-Zábrdovice © 2006-2015,  www.zabrdovice.cz