Farnost Zábrdovice - logo


On-line schůzka

Poslední změna stránky 24. 10. 2020

Společenství na dálku po síti

Milí farníci, protože od října 2020 je osobní setkávání početnějších skupin při modlitbách doma a v kostele opět v nedohlednu, obnovujeme schůzky on-line, na dálku po síti. Některá společenství také přecházejí na použití jiného nástroje pro připojení.

Přidejte se, připojte se k nám!

Jak na to se dozvíte v následujících odstavcích. Bude to od vás na začátku vyžadovat trochu trpělivosti a času, ale výsledek by mohl být dobrý, zvlášť když nám po všech dřívějších technických peripetiích pomůže náš nebeský Otec.

SW pro připojení

Co mám udělat, jak se připojit?

Prosím, projděte následující kroky:

 1. Nainstalujte si Zoom. Podle toho, jestli budete používat ke spojení chytrý telefon (a tablet) nebo počítač, zvolte zdroj ke stažení.
  • Pro telefony a tablety s Androidem si v telefonu otevřete obchod Google Play a v něm najděte aplikaci Zoom.
  • Pro telefony a tablety Apple si z App Store nainstalujte aplikaci Zoom.
  • Pro počítač navštivte stránku Zoomu, vyberte druh vašeho operačního systému, stáhněte (tlačítko Download) a nainstalujte si jej.
  • Chcete-li k tomu ještě sami svolávat schůzky a mít další možnosti navíc, PŘEČTĚTE SI NÁVOD a vytvořte si zdarma Zoom účet, jímž se pak pod svým jménem můžete přihlašovat.
 2. POZOR, DŮLEŽITÉ: Nezapomeňte při prvním spuštění Zoomu v chytrém telefonu POVOLIT VŠE, o co vás aplikace požádá, zejména přístup k foťáku/kameře, přístup k mikrofou a nahrávání zvuku, jinak se s ostatními účastníky neuvidíte a neuslyšíte!
 3. Dejte o sobě vědět tím, že napíšete svým přátelům ve společenství a také organizátorovi, aby věděl, jaký nástroj používáte a zda se přidáváte k navržené jednotné farní platformě uživatelů aplikace Zoom. Můžete uplatnit své zkušenosti a pomoci s instalací a nastavením ostatním účastníkům.
 4. Vyzkoušejte si připojení „nanečisto“. Dohodněte se s někým ve skupině nebo s organizátorem a prakticky si ověřte, jak služba funguje. Nechejte si poradit v tom, co vám není jasné.
 5. Využijte následující možnosti k pokusnému připojení, nemáte-li nikoho dalšího, s kým byste prakticky prověřili funkčnost vašeho zařízení a internetového připojení (kamera, mikrofon, kvalita zvuku a obrazu) se Zoomem:
  Napište organizátorovi a dohodněte si s ním datum a čas on-line schůzky. Nemáte-li Zoom účet, požádejte organizátora o zaslání webového odkazu k připojení. Klikněte na odkaz, potvrďte souhlas s nabídkami, připojte se ke schůzce a zapněte si mikrofon, abyste mohli mluvit s organizátorem.
  Máte-li zoom účet, spusťe program Zoom a zadejte do okénka následující číslo spojení: 323 417 3013
  Zadejte své jméno nebo přezdívku, pod níž vás protistrana pozná, a heslo: Zabrdovice
  Vyčkejte na spuštění schůzky organizátorem v dohodnutý čas.
 6. Zúčastněte se pravidelné plánované schůzky vašeho (nebo jiného) společenství a získejte zkušenosti. Jedno společenství se schází pravidelně v pondělí od 19:00 hod. a už od 18:45 je příležitost připojit se a zkoušet obsluhu spojení.
 7. Napište zkušenost s technickou stránkou spojení (kladnou i zápornou) organizátorovi.

Technické možnosti

Obnovená setkání na dálku ukázala, že nastal čas vzít zavděk komerčními řešeními. Koho by zajímalo, co jsme vyzkoušeli a s jakým výsledkem, nechť se podívá níže na kapitolku Naše zkušenosti.

Náš hlavní kandidát na spojení po síti:
ZOOM
Klady: Pozvaní účastníci nemusejí mít zřízené žádné ZOOM účty, počet účastníků až 100 současně v jedné schůzce, vysoká kvalita a spolehlivost spojení, aplikace ZOOM je zdarma dostupná ke stažení a instalaci pro všechny běžné platformy: Windows, Linux, Andoid, Apple iOS. Na počítačích v nouzi stačí jen webový prohlížeč, i když nainstalovat si aplikaci je lepší.
Zápory: Není česká lokalizace – pro menu a ovládání lze zvolit pouze hlavní světové jazyky (angličtina, němčina...). Spojení bez placené licence může trvat nanejvýš 40 minut, pak se ukončí a účastníci se musejí znovu připojovat. Ale je zde jedna výjimka. V době coronakrize dává společnost vlastnící Zoom svým neplatícím uživatelům dárek – neuplatňuje časové omezení 40 minut. Spojení může trvat déle. Máme vyzkoušeno, že zatím to tak opravdu funguje.

Naše zkušenosti

Od prvních pokusů na začátku jara roku 2020 uplynul nějaký čas a proběhla řada dálkových setkání. Naše zkušenosti s nástroji pro schůzky s přenosem obrazu i hlasu lze shrnout takto:

 • Z bezplatných a volně dostupných služeb jsme na jaře po řadě pokusů asi nejvíce používali Jitsi Meet, viz https://meet.jit.si. V poslední době pozorujeme významé zhoršení kvality obrazu, nestabilitu, přerušování. Jitsi Meet přestává být použitelné.
 • Další společenství využila Microsoft Skype.
 • Z komerčních služeb si další společenství zvolila Microsoft Teams.
 • Mnoho jiných slibných služeb a nástrojů pro on-line schůzky jsme zavrhli. Důvodů byla celá řada, i když ne všechny současně: Chyběla lokalizace do češtiny, použití předpokládalo složitou registraci ve více krocích a někdy i zvláštní schválení provozovatelem, doba schůzky byla omezená jen na pár minut, počet účastníků byl velmi omezený, technická kvalita byla hrozná, nastavení a obsluha spojení byla složitá, někdy chyběla možnost připojit se s chytrým telefonem atd.

Dotazník: Proč se nepřipojím k setkáním na dálku?

Prosíme o vyplnění anonymního dotazníku, který nám pomůže zjistit důvody proč se farníci nechtějí nebo nemohou připojit k on-line schůzkám společenství.Na začátek stránky   |  Validace:   XHTML 1.0
Římskokatolická farnost Brno-Zábrdovice © 2006-2015,  www.zabrdovice.cz